
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 7.98 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 30 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Nickel |
| Type | Type A |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Jack (Female) |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 4 |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 514
Distributors
pcbx
Unit Price$0.80107
Ext.Price$0.80107
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.80107 | $0.80107 |
| 10 | $0.69506 | $6.95060 |
| 25 | $0.65060 | $16.26500 |
| 50 | $0.61983 | $30.99150 |
| 100 | $0.58990 | $58.99000 |
| 300 | $0.54594 | $163.78200 |
| 500 | $0.50526 | $252.63000 |
| 1000 | $0.46679 | $466.79000 |
